Goldman Sachs: óriási energiaválság fenyeget
Ukrajna orosz inváziója és a Nyugat Moszkvával szembeni fellépése hatalmas energiasokknak tette ki a világgazdaságot.
“Példátlan a bizonytalanság, nem tudni, hogy ez a konfliktus és az olajhiány hogyan fog megoldódni” – írták a Goldman Sachs stratégái az ügyfeleknek küldött feljegyzésben, amiről a CNN Business tudósított.
Kedden a Fehér Ház bejelentette, hogy betiltja az orosz olajimportot, az Egyesült Királyság pedig ígéretet tett arra, hogy az idei év végéig fokozatosan megszünteti az országból származó behozatalt.
Ha más nyugati országok tömegesen követik Amerika példáját és betiltják az orosz olajat, a kőolaj hordónkénti ára akár 240 dollárra is felszökhet ezen a nyáron – figyelmeztet a Rystad Energy egy szerdán közzétett jelentésében.
Egy ilyen lépés napi 4,3 millió hordós lyukat ütne a piacon, amelyet egyszerűen nem lehet gyorsan pótolni más beszerzési forrásokból” – mondta a Rystad.
“Tekintettel Oroszország kulcsfontosságú szerepére a globális energiaellátásban, a világgazdaság hamarosan szembesülhet az egyik legnagyobb energiaellátási válsággal” – mondta a Goldman Sachs hétfő esti jelentésében, hozzátéve, hogy a lehetséges sokk mértéke “potenciálisan óriási”.
A Goldman Sachs szerint az orosz-ukrán válság napi 3 millió hordónyi orosz olaj- és kőolajtermék-exportot vonhat ki a kereskedelemből. A bank szerint ez az ötödik legnagyobb egy hónapos zavar a második világháború óta, csak az 1973-as arab olajembargó, az 1978-as iráni forradalom, az 1980-as iráni-iraki háború és az 1990-es iraki-kuvaiti háború múlta eddig felül.
A probléma az, hogy nincs könnyű megoldás az orosz olajveszteség ellensúlyozására.
A Goldman Sachs szerint még az olajtartalékok vészhelyzeti felszabadítása, az OPEC magasabb olajkitermelése, valamint az Iránnal és Venezuelával szembeni szankciók esetleges feloldása után “sincs puffer” a világ olajpiacán.
Ehhez “a kereslet visszaszorítására lenne szükség a magasabb árak alkalmazásával” – figyelmeztetett a bank.
Más szóval, a világ kénytelen lenne kevesebb olajat használni. Ez viszont károsíthatja a gazdaságot, mert kevesebb autót, kevesebb repülőt és a műanyagtermékek előállításához felhasznált olaj mennyiségének csökkenését jelenti.
“A lehetséges kimenetelek skálája továbbra is szélsőséges, tekintve azt a veszélyt, amelyet az olajárak megugrása jelent a világgazdaságra” – írták a Goldman Sachs elemzői.
Az Egyesült Államok olajtermelése várhatóan jelentősen növekedni fog a magasabb árak hatására. A hazai kibocsátás fellendülését azonban eddig részben lassította, hogy az olajtársaságok a közelmúltban arra törekedtek, hogy készpénzt adjanak vissza a részvényeseknek.
Az Egyesült Államok energiainformációs hivatala kedden közölte, hogy az Egyesült Államok olajkitermelése átlagosan napi 12 millió hordóra fog emelkedni idén, valamint jelentősen megemelte a 2023-as olajtermelésére vonatkozó előrejelzését, mégpedig átlagosan 13 millió hordóra, szemben a korábbi 12,6 milliós előrejelzéssel.
Az Egyesült Államok olajkitermelésének éves rekordját 2019-ben állították fel, amikor napi 12,3 millió hordót termeltek ki.
Érdemes elolvasniItt az EU terve: függetleníti magát Európa az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?